Belçika 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Belçika 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Belçika Schengen üyesi ülkelerden biridir ve Schengen vizesi olan kişilerin Belçika vizesi almasına gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika seyahatleri için daha önce vize almadıysa vize merkezleri aracılığıyla vize başvurunu yapar. Belçika vizesi hakkında tüm merak edilenler yazımızda.

Belçika Vizesi Konsolosluk Randevusu

Belçika konsolosluk randevu için yetkili isim vize merkezleri ve seyahat acenteleridir. Konsolosluk bizzat başvuruları kabul etmez ve işleme almaz. Belçika vizesi alacak kişilerin Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylı aşılarını yaptırması zorunludur. Aşıları en az iki hafta önce tamamlanan kişiler vize merkezine başvurarak ve evraklarını tamamlayarak konsolosluktan randevu alabilir. Parmak izi olmayan ve ilk kez vize alacak kişilerin randevuya katılım göstermesi gerekir. Randevuya katılmayan kişiler için yeniden randevu oluşturulur.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika vizesi pandemi döneminde evrakları ve vize alacak kişinin aşı durumunu önemseyerek eksik belge ibraz eden kişilerin vizelerini onaylamıyor. Belçika vizesi için gereken temel evraklar:

 • Pasaport (10 yıldan eski olmamalı ve tek giriş için son iki sayfası boş olmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (son altı ayda beyaz arka fonda çekilmiş olmalıdır)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (güncel tarihli olmalı ve ebeveyn bilgilerini içermeli)
 • Vize başvuru formu
 • Belçika Konsolosluğuna yazılan vize dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü (son üç aylık ve bankanın kaşesi bulunmalı)
 • Seyahat için sponsor bilgileri
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı ve önlü)

Vize başvuru dosyasında mutlaka yer alması gereken evraklardır. Vize türüne göre ek belgeler talep edilir)

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize 2022 ücretleri vize türüne ve kalınacak güne göre değişiklik gösterir. Belçika vize ücreti konsolosluk hesabına aktarılır. Ayrıca hizmetler için danışmanlık bedeli veya hizmet bedeli de alınır. Belçika vize fiyatları 2022:

 • Turistik vize 80 Euro
 • Ticari vize 80 Euro
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi 80 Euro
 • Çalışma vizesi 300 Euro
 • Transit vize 80 Euro
 • Öğrenci vizesi 80 Euro

Olarak belirlenmiştir. Başvuru merkezi ücreti bu fiyatlara dahil değildir. Harç ödemesi yapıldıktan sonra gerekli evraklar dosyalanır ve randevu alınır. Konsolosluk randevusunda parmak izi olan kişilerin randevuya katılması zorunlu değildir. Ancak konsolosluk yüz yüze görüşmek isteyebilir. Parmak izi olmayan kişiler ise randevu saatinde konsoloslukta yer alarak parmak izini okuttuktan sonra vize sonucunu bekler. Parmak izi beş yıl boyunca sistemde saklanır ve tekrar okutmaya lüzum yoktur.

Belçika Vizesi İçin Ek Evrak Talebi Nedir?

Belçika vizesi alırken temel evrakların yanında konsolosluk kişilerden ek evrak talebinde bulunabilir. Konsolosluk evrakların güncel olmadığını, seyahatinizin masrafları için yeterli maddi kaynak göremediğinde sponsor kaydı, seyahat amacında belirsizliklerin olduğunu görürse ek evrak talebinde bulunur. Bu durumda vize almak isteyen kişi konsolosluğun evrak talebine uygun yeniden evraklarını düzenler ve teslim eder. Bu durum sonucu olumsuz etkilemez ancak süreci uzatır. Seyahatinize yakın bir zaman diliminde vize başvurusunda bulunmanız bu yüzden sakıncalı olabilir. Her ihtimali değerlendirerek yolcuğunuzdan ortalama 30 gün önce vize başvurusu yapmanız ek evrak talebine veya başvuru sonucunuzun olumsuz gelmesine karşı yeniden başvuru yapmanız için zaman verir. Belçika vize işlemleri ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

S.S.S

Belçika vize harç bedeli nereye yatırılır?

Belçika vize harç bedeli Belçika Konsolosluğu hesabına yatırılır.

Belçika ticari vize veriyor mu?

Belçika ticari verir verir ancak pandemi döneminde değişkenlik gösterebilir.

Belçika turist vizesi süresi nedir?

Belçika turist vizesi süresi en fazla 90 gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Acil Vize